Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 18. 09. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumuAktualizace 20. 1. 2015 Crowdfundingová kampaň (=sponzorování projektu prostřednictvím mnoha drobných dárců) vedená dr. Mariou Gjerpe na získání prostředků pro výzkum léčby pacientů s ME/CFS lékem Rituximab skončila.
V Norsku začíná nejdůležitější výzkum všech dob! Lékaři Fluge a Mella testují u pacientů s ME/CFS účinnost léčby lékem Rituximab ve velké placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii, která by měla zahrnout 152 pacientů s ME/CFS diagnostikovaných Kanadskými kritérii (2003). Více se dozvíte v článku Corta Johnsona zde. Na našem webu jsme o práci norských onkologů informovali v roce 2011, kdy celý svět oblétla zpráva o nadějných výsledcích malé placebem kontrolované studie se 30 pacienty s CFS: zde.
Rozhovor s paní Mariou ze dne 2. 12. 2014 čtěte zde.Aktualizace 11. 9. 2013:
Po pondělních (9. září) volbách v Norsku bude Erna Solbergová pravděpodobně novou ministerskou předsedkyní Norska. V tomto případě bude první ministerskou předsedkyní/předsedou na světě, která se jasně vyjádřila pro podporu výzkumu ME a získávání prostředků!
Stále je možné podporovat norskou klinickou studii rituximabu (více informací na www.meyou.no nebo www.me-forskning.no). 17 z potřebných 22 milionů norských korun bylo již získáno.

матрасы дормео матрац дормео Aktualizace 3. 6. 2013:
Děkujeme všem, kdo hlasovali minulý týden v soutěži Stormberg pro iniciativu Marie Gjerpe MEandYou. MEandYou vyhrála první cenu, tedy 100.000 norských korun (přibližně 341.000 českých korun). Tato výhra bude použita na financování dvou pacientů v klinické studii léku rituximab. Ačkoli se studie bude konat v Norsku, její výsledky ovlivní pacienty na celém světě.
V této soutěži hlasovalo téměř 8.000 pacientů, jejich rodin a přátel. Je to zdaleka největší počet hlasujících pro naši komunitu. Hlasování v internetových charitativních soutěžích je velmi efektivní a jednoduchý způsob, jak získat značné finanční prostředky na naši nemoc. Hlasujte, prosím, v podobných budoucích soutěžích – společně toho můžeme dokázat mnoho.

Aktualizace 29. 5. 2013:
Máte-li profil na Facebooku, můžete hlasovat pro iniciativu MEandYou v charitativní soutěži, kterou sponzoruje norská firma Stormberg. První cena je 100.000 norských korun – tedy kolem 341.000 korun českých! V následující otázce kliknutím vyberte ze seznamu organizací MEandYou:
https://www.facebook.com/questions/10151592269384590/
To je vše, co je v tomto hlasování potřeba udělat! Až odhlasujete, tak se vedle MEandYou objeví Váš malý profilový obrázek, a také profilové obrázky Vašich přátel, kteří také odhlasovali. Hlasování končí v sobotu 1. června 2013 a boj o první místo je již nyní velmi těsný - prosíme, požádejte své přátele, aby také hlasovali. Tímto jednoduchým způsobem můžeme zadarmo získat dostatek financí na financování dvou pacientů v této důležité klinické studii.

Aktualizace 1. 5. 2013:
Další dobrá zpráva z Norska! Dvě organizace (Kavlifondet a Sparebank) věnovaly iniciativě MEandYou velký dar - dohromady půl milionu norských korun, dost na financování dalších 10 pacientů ve studii. Více informací v článku zde (v norštině, ale lze použít automatické překladače)
Pokud chcete těmto organizacím poděkovat, můžete to udělat na jejich stránkách na Facebooku, např. textem v angličtině "Thank you for your support for MEandYou from an ME patient in the Czech Republic" (Děkuji za to, že podporujete MEandYou, od pacienta s ME z české republiky). Stránka Kavlifondet: https://www.facebook.com/Kavlifondet a stránka Sparebank: https://www.facebook.com/srbank
Iniciativa dr. Marii Gjerpe na získání prostředků pro výzkum ME pokračuje.

Aktualizace 28. 4. 2013:
Děkujeme všem, kdo hlasovali minulý týden pro iniciativu MEandYou ve facebookové soutěži Danske Bank Norge. MEandYou vyhrála první cenu - 25 000 norských korun (zhruba 84 000 korun českých).
A ještě jedna dobrá zpráva - nadace Kavlifondet věnovala iniciativě 60 000 norských korun! Více informací přináší článek viz ZDE (článek je v norštině, ale lze použít automatické překladače.)
Iniciativa dr. Marii Gjerpe na získání prostředků pro výzkum ME pokračuje.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Jsme přesvědčeni, že jedině stále lepší pochopení a poznání naší nemoci může přinést fungující léčbu pro nás všechny. Víte, že většina financí ve světě investovaných do výzkumu myalgické encefalomyelitidy (ME) pochází ze soukromých zdrojů, a nikoliv ze státních prostředků? (Krásně to ilustruje videoprezentace, která je i s českými titulky k dispozici ZDE.)

Dnes vás informujeme o norské iniciativě a i když je možné, že nemůžete přispět finančně, prosíme, šiřte informace o této kampani, aby se zprávy o ní dostaly k lidem, kteří by přispět mohli.

Sledujte následující video:

Tip: Pokud jsou titulky příliš rychlé, můžete přehrávání zastavit a titulky si pohodlně dočíst.

V roce 2011 norští onkologové Olav Mella a Øystein Fluge publikovali výsledky malé studie o účincích léku Rituximab na ME/CFS. česky o výzkumu zde: http://www.me-cfs.cz/view.php?cisloclanku=2011110101

Tato studie je důležitá nejenom tím, že může přinést naději na léčbu, ale také tím, že její výsledky udávají směr dalšímu výzkumu naší nemoci a objevování jejích biologických mechanismů a příčin (např. díky tomu, že reakce pacientů na Rituximab byla v této studii podobná, jako u některých autoimunitních chorob, na jejichž léčbu se Rituximab také používá).

Studie z roku 2011 byla malá, je ji potřeba opakovat ve větším měřítku, aby se vidělo, jestli se i její výsledky budou opakovat. Tohle je obvyklý vědecký proces. V roce 2012 ale norská Rada pro medicínský výzkum zamítla grant na tuto větší studii.

Proto vznikla iniciativa MEandYou (www.meyou.no). Maria (ve videu výše), která je zakladatelkou této iniciativy, je dlouhodobá pacientka s ME, lékařka a také jedna z pacientů, která se účastnila studie z roku 2011. Rituximab jí výrazně, ale na dočasnou dobu, pomohl.

Moto iniciativy MEandYou je: 140 pacientů. 7 milionů. 90 dní.

Proč 140 pacientů? Je to počet pacientů, kteří se zúčastní III. fáze placebem kontrolované dvojitě zaslepené klinické studie Rituximabu pod vedením dr. Melly a Flugeho. Proč 7 milionů? 7 milionů norských korun je potřeba na to, aby tato studie mohla proběhnout. A 90 dní je počet dní, za které by iniciativa tyto prostředky chtěla získat - a doba, kterou Maria ví, že bude po poslední infúzi dostatečně zdravá na to, aby byla schopná pomoci ostatním pacientům.

V době uveřejnění tohoto článku, 1. dubna 2013, den 26, bylo zatím získáno 713 509 norských korun, dost pro 14 pacientů.

Více informací (v angličtině nebo norštině, ale lze použít automatické překladače):
http://www.meyou.no/this-is/
http://www.meyou.no/this-is/donate-here/
http://www.facebook.com/MEYOU.no

Zatím je pokrok hodně na nás, na komunitě pacientů, která se bohužel potýká s největším myslitelným fyzickým omezením. Většina z nás je upoutána zdravotním handicapem na byt nebo dokonce na lůžko a nemá sil na větší angažovanost, ani dost peněz na to, abychom mohli věnovat přímo ze svého příspěvky na výzkum naší nemoci. Ale byla by škoda si myslet, že nemůžeme sami pro naši komunitu udělat vůbec nic. Ve skutečnosti můžeme udělat poměrně dost na situaci, v níž se ocitáme. I když je člověk pořád doma, tak toho může hodně dokázat pomocí internetu - např. rozšiřovat informace o kampaních a hlasovat v různých charitativních soutěžích. Nebo můžete například znát někoho, kdo je na tom finančně lépe a mohl by darovat na výzkum nebo vaši známí mohou někoho takového znát a prostřednictvím těchto kontaktů je možné zajistit darování nepřímo tím, že zprostředkujete, aby někdo jiný daroval. Chceme vás přesvědčit, že je toho opravdu dost, co se dá dokázat online z domova. Každá, by? malá, pomoc se počítá a je nesmírně důležitá.

Zde je tisková zpráva k iniciativě v češtině:
http://www.meyou.no/tiskova-zprava/

Zde je tisková zpráva k iniciativě v angličtině:
http://www.meyou.no/press-release-english/

V Německu o této iniciativě napsal Speigel Online:
http://forum.spiegel.de/f22/chronisches-erschoepfungssyndrom-erkrankte-will-studie-per-crowdfunding-finanzieren-86714-2.html

Phoenix Rising také informoval své čtenáře:
http://phoenixrising.me/archives/16374

O ekonomice této studie napsal Jorgen Jelstad zde: http://debortgjemte.com/2012/12/06/me-forskningen-frustrasjonen-fremtiden/Souvisejc lnky:
Hlasujme pro výzkum v charitativní soutěži The Big Break 2014 (20.03.2014)
Nová internetová hlasovací soutěž - podpořme kanadskou charitu National ME/FM Action Network v soutěži Nature’s Bounty (27.02.2013)
Aviva Community Fund – internetové hlasování a možnost vyhrát až 150 000 dolarů pro novou kliniku na ME/CFS v Kanadě (01.12.2012)
Výsledky hlasování v Chase Community Giving 2012 (27.09.2012)
Pravidla hlasování v Chase Community Giving na Facebooku 2012 (09.09.2012)
Nová šance vyhrát granty pro výzkum ME/CFS - další ročník Chase Community Giving na FB (04.09.2012)
Nová soutěž o získání grantu pro výzkum chronického únavového syndromu od Chase Community Giving (14.11.2011)
Banky krevních a tkáňových vzorků pro pokrok výzkumu chronického únavového syndromu (14.10.2011)
Konečný výsledek hlasování pro finanční podporu výzkumu chronického únavového syndromu od spol. Vivint (07.09.2011)
Průběžné výsledky hlasování pro finanční podporu výzkumu chronického únavového syndromu od spol. Vivint (10.08.2011)
Chase Community Giving: Výsledky hlasování pro získání grantu na výzkum chronického únavového syndromu (20.05.2011)
Právě startuje 2.kolo hlasování pro získání grantu na výzkum chronického únavového syndromu v programu Chase Community Giving (18.05.2011)
Program Chase Community Giving: Unikátní, jednoduchý a bezplatný způsob, jak získat finance na výzkum ME/CFS (29.04.2011)
český průzkum: Kvalita života pacientů s chronickým únavovým syndromem (07.02.2011)
Názorná ukázka objemu prostředků věnovaných na výzkum ME/CFS (29.01.2011)
Chronický únavový syndrom ve Washington Post (21.11.2010)
Světová komunita pacientů za získání grantu pro ME/CFS – připojte se! (23.06.2010)
Zajímavý nápad osobního boje s CFS z Velké Británie… (03.05.2010)
Aktuální dění ve světové komunitě pacientů s ME/CFS (01.04.2010)
Osobní podpora výzkumu (06.03.2010)
Biomedicínský výzkum ME/CFS - který podpořit? (26.10.2009)
Vyřešte CFS! (26.10.2009)

[Akt. znmka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: ME/CFS.cz | Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.