Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 25. 06. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


téma * Malá studie odhalila specifické protilátky spojené s EBV v podskupině CFS
Vydáno dne 12. 12. 2012 (6472 přečtení)Logo Státní univerzity v Ohiu


Objev, který by mohl vést k rychlejší diagnóze u některých případů chronického únavového syndromu

COLUMBUS, Ohio – Vědci poprvé přišli na potencionální diagnostickou metodu k rozpoznávání alespoň podskupiny pacientů s chronickým únavovým syndromem (CFS) - komplexním onemocněním bez známé příčiny či léčby.

V pilotní studii šesti pacientů vědci zjistili specifické protilátky spojené s latentním virem Epstein-Barrové (dále jen EBV) reaktivovaným v krevních vzorcích u lidí, kteří měli projevy klasických symptomů CFS a reagovali na antivirovou léčbu. Kontrolní krevní vzorky od 20-ti zdravých lidí žádné protilátky neprokázaly.

Výzkumný tým, vedený vědci ze Státní univerzity Ohio a Lékařské fakulty Williama Beaumonta na Oaklandské univerzitě, uznává, že počet pacientů je malý. Ale vědci tvrdí, že význam studie spočívá v jejich přístupu ke krevním vzorkům každého pacienta po 16 měsíců - soubor umožňuje nebývale průběžný pohled na CFS.

Jako další krok vědci plánují vývoj klinického laboratorního testu, který umožní detekovat tyto protilátky z krevních vzorků.

Studie byla publikována v časopise PLOS ONE vydaném 14. listopadu 2012.

EBV je lidský herpes virus, který způsobuje infekční mononukleózu a několik různých typů nádorů. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že do dospělosti se virem nakazí 95 procent Američanů, ale méně než u poloviny z nich dojde k aktivnímu onemocnění. Jakmile je člověk jednou infikován, virus zůstává spící v těle, a může být reaktivován, aniž by se projevily příznaky nemoci.

U těchto šesti pacientů studie ukazují, že se latentní EBV opět reaktivoval, ale že nově probuzený virus nikdy nedosáhl své plné síly nad svými hostitelskými buňkami. Tato částečná reaktivace se ale rozvine dostatečně na to, aby vytvořila alespoň dva virové proteiny, polymerázu DNA a dUTPase, a tito pacienti produkují protilátky vytvořené specificky pro identifikaci a neutralizaci těchto proteinů po dobu delší než jeden rok.

Vědci se domnívají, že i v případě absence kompletní aktivní infekce, mají tyto virové proteiny schopnost vyvolat zánětlivé chemické procesy způsobující dostatečně velký zmatek v imunitním systému, který vede k CFS. Hlavním příznakem této choroby je hluboká únava po dobu nejméně šesti měsíců, která se s odpočinkem nelepší a je doprovázena problémy, kterými může být slabost, bolest svalů, poruchy paměti a deprese. Vzhledem k tomu, že je nemoc podobná mnoha dalším onemocněním, je diagnostika obtížná. Odhaduje se, že milion Američanů trpí CFS, ale odborníci se domnívají, že je diagnostikováno pouze 20 procent.

Zkušení vědci podílející se na této studii se shodují, že by práce měla být opakována na více pacientech "pro potvrzení, že tato pozorování jsou správná," jak řekl virolog Ron Glaser, ředitel Institutu pro výzkum behaviorální medicíny v Ohiu a spoluautor studie. "Ale nakonec po více než 20-ti letech to je alespoň nějaký pokrok."

Glaserovými hlavními spolupracovníky na této práci jsou Marshall Williams, profesor molekulární virologie, imunologie a lékařské genetiky v Ohiu a A. Martin Lerner, profesor interní medicíny na Lékařské fakultě Williama Beaumonta na Oaklandské univerzitě.

Státní univerzita v Ohiu a Lernerova soukromá praxe, CFS LLC, podaly žádost o patent na diagnostickou metodu.

Glaser a Williams nejprve v roce 1988 publikovali článek naznačující, že tyto dva virové proteiny spojené s částečně reaktivovaným EBV můžou u některých nemocí fungovat jako biomarkery, včetně CFS. Mezitím v roce 1986 Lerner těžce onemocněl a bojoval po dobu 10 let s příznaky CFS až do zahájení léčby antivirotiky, která výrazně zlepšila jeho zdraví.

Lerner, specialista na infekční onemocnění, provozuje svou soukromou praxi věnující se CFS v Michiganu, a jeho dlouhodobé sledování charakteristik pacientů a reakcí na léčbu umožnilo tento dlouhodobý výzkum.

Skutečnost, že pacienti s CFS poci?ují různé příznaky a více typů virových a bakteriálních infekcí, vedla vědce k domněnce, že CFS může mít mnoho příčin. Tato nejednotnost také komplikuje diagnostický proces a vývoj léčby.

"část problému při snaze identifikovat činitele nebo biomarker pro chronický únavový syndrom je extrémní variabilita mezi lidmi, kteří tvrdí, že mají CFS. To, jak třídit tyto výstupy, pozdrželo obor o mnoho let," řekl Glaser, který studoval EBV po celá desetiletí.

Lerner už dávno rozdělil svých 142 pacientů do dvou skupin: na ty, kteří měli pozitivní testy na protilátky proti různým třem typům herpes virů a reagovali na měsíce trvající léčbu jedním ze dvou typů antivirotik, a na menší skupinu, která měla virové a různé doprovodné infekce, a která projevovala minimální reakce na antivirovou léčbu. Jako součást tohoto pozorování shromažïoval vícenásobné vzorky krevního séra po více než jeden rok od každého pacienta.

Z těchto pacientů vybral do této studie vzorky krve od šesti pacientů. Pět bylo identifikováno jako podskupina viru Epstein-Barrové a šestý byl EBV a doprovodná bakteriální infekce. Pro srovnání vědci shromáždili vzorky od 20-ti zdravých osob pro srovnání se šesti pacienty s CFS, podle věku a pohlaví.

Lerner také nezávisle předpokládal, že pacienti s CFS mohou mít problémy s částečnou reaktivací viru. Pacienti mohou mít negativní test na nejaktivnější protilátky potřebné k boji s virem, ale stále ještě mohou překonat CFS po dlouhodobé antivirové léčbě. O jednom z antivirotik, které používá je známo, že inhibuje DNA polymerázu, která zastavuje reaktivaci EBV v jeho stopách.

U pacientů s CFS a kontrolních vzorků krve použil Williams velmi citlivé laboratorní metody ke zjištění, zda obsahují protilátky ke dvěma sledovaným proteinům viru Epstein-Barrové, DNA polymeráze a dUTPase, které jsou produkovány na počátku procesu virové reaktivace.

Celkem 78,8 procent vzorků séra od šesti pacientů s CFS bylo pozitivních na protilátky proti DNA polymeráze a 44,2 procenta byly pozitivní na protilátky proti dUTPase. Žádné protilátky proti těmto dvěma proteinům nebyly detekovány u 20-ti kontrolních vzorků.

"Každý z těchto šesti měl protilátky na DNA polymerázu nebo EBV dUTPase a tyto protilátky přetrvávaly více jak 408 dnů," uvádí Lerner. "A hladiny protilátek byly mimořádně vysoké." Vysoké hladiny protilátek kolujících v krvi svědčí o dlouhodobé aktivaci imunitního systému proti těmto proteinům.

Williams k tomu poznamenává, že v prvé řadě je to přítomnost protilátek, která je významná, zatímco jejich hladiny jsou méně důležité. "Pokud se podíváte na většinu zdravých jedinců, neměli by mít žádný důvod mít protilátky proti některému z těchto proteinů," řekl. "Protilátky samy o sobě jsou dobrým způsobem rozlišení."

Tato práce byla částečně podporována National Institutes of Health.

Dalšími spoluautory jsou Maria Ariza z katedry molekulární virologie, imunologie a lékařské genetiky a Stanley Lemeshow, děkan Školy veřejného zdraví, oba ze Státní univerzity Ohio; Leonard Jason z Univerzity DePaul; Safedin Beqaj z Pathology Inc v Torrance v Kalifornii a James Fitzgerald z lékařské fakulty Michigenské univerzity.

Kontakt:
Ron Glaser, Ron Glaser, (614) 293-0178; Ronald.Glaser@osumc.edu
Marshall Williams, (614) 293-6175; Williams.70@osu.edu
A. Martin Lerner, (248) 540-9866; amartinlerner@yahoo.com
Autor: Emily Caldwell, (614) 292-8310; Caldwell.151@osu.edu

Zdroj: http://researchnews.osu.edu/archive/chronfatigue.htm

 

český překlad: PS

 

Zveřejněná studie v PLOS ONE: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0047891

 

Upozornění: Každá studie je pouze dílčím poznatkem vědy a její výsledky se musí vždy hodnotit v kontextu existence závěrů studií souhlasných i protikladných. Než mohou být nové poznatky přijaty do praxe, musí projít procesem ověřování jinými vědci, v různých lokalitách a na velkém počtu vzorků.
[Akt. znmka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: ME/CFS.cz | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.