Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 17. 07. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


téma * Hořčík
Vydáno dne 15. 08. 2012 (19116 přečtení)Hořčík

Pacienti s ME/CFS často při hledání možností úlevy užívají četné potravinové doplňky a vitamíny. I když chybí dostatečný vědecký důkaz, který by podpořil používání určitých doplňků, některé mohou být účinné. Např. vysoké dávky vitaminu B12, kyselina listová, vitamín B6 a C, esenciální mastné kyseliny, koenzym Q10, L karnitin,  Lysin, D-Ribóza, probiotika, Ginko biloba, železo a samozřejmě hořčík.
Studie sice vykazují nekonzistentní výsledky, ale zlepšení příznaků bylo u některých pacientů hlášeno.

Úvod: Hořčík, chemická značka tohoto prvku je Mg (latinsky Magnesium). Jedná se o lehký, středně tvrdý stříbrolesklý kov. Poprvé byl izolován již v roce 1808 (Davy). Díky své poměrně velké reaktivitě se v přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách. Ve všech má mocenství Mg+2. Hořčík je silně zastoupen jak v zemské kůře, tak ve vesmíru. Je jedním ze šesti hlavních minerálních látek klasifikovaných jako zásadní pro fungování lidského těla. V roce 1956 (Shils) bylo poprvé popsáno, jaké důsledky má jeho nedostatek v lidském těle.

 

Funkce: Hořčík se zásadním způsobem podílí na přeměně energií v těle, metabolizmu cukrů, tuků i bílkovin. V buňce se účastní řízení dělení, regenerace i programového zániku buňky. Je součástí asi 320 enzymů, které by bez něj nefungovaly. Je nutný pro uvolňování energie z ATP, zvyšuje jeho tvorbu. Působí na receptory v nervových zakončeních a ovlivňuje vyplavování přenašeče nervových vzruchů - acetylcholinu. Ovlivňuje účinky acetylcholinu v nervových synapsích („napojení" nervů), tím působí proti křečím a tzv. tetanii (zvýšená nervosvalová dráždivost, pohotovost ke křečím).

Hořčík v organismu: V dospělém těle je asi 25 g hořčíku. Většina hořčíku se nachází uvnitř buněk. V tělesných tekutinách je z celkového množství obsažen jen zlomek. Největší část (asi 60%) je uložena v kostech, z toho 30% jsou uvolnitelné zásoby pro potřeby organizmu. Zbývající zásoba hořčíku (přibližně 40 %) je obsažena ve svalech a měkkých tkáních mimo sval (játra, ledviny, nervová tkáň). Pouze 1 % celkového obsahu tělesného hořčíku je obsaženo v tělesných tekutinách, méně než 0,3 % jsou přítomné v krevní plazmě.

Z hořčíku podaného potravou se u dospělého jedince vstřebá pouze malá část - přibližně 25 %. Hlavním místem, kde se hořčík vstřebává, je tenké střevo. Ve vztahu k podané dávce hořčíku platí pravidlo – čím vyšší podaná dávka, tím nižší procento resorpce ze střeva.

Hořčík je velmi významně ovlivňován a spjat s metabolismem vápníku, vitaminu D a selenu. Hořčík a vápník by měly být v těle udržovány v poměru 1:2. Pro dobré využití hořčíku musíme mít dostatek vitamínu E a B – thiamin (B1), riboflavin (B2) a pyridoxin (B6).

Regulátorem množství hořčíku v těle jsou ledviny, které vylučují nepotřebný prvek do moče. Vylučování močí je hlavním způsobem, kterým lidský organizmus hořčík ztrácí. Hořčík dále odchází stolicí. Ztráty kůží závisí na zevní teplotě, fyzické zátěži a velikosti povrchu těla. Pro zásoby hořčíku v těle mohou být ztráty pocením význačné, zejména u lidí, kteří více fyzicky pracují, dále pro sportovce, zejména však pro jedince, kteří nejsou zvyklí na fyzickou práci a vykonávají větší fyzický výkon pouze nárazově (během víkendu při rekreaci na venkově nebo při sportu).

Denní potřeba: Průměrná denní potřeba hořčíku se pohybuje od 300 do 360 mg.
Vyšší spotřebu (o 15 až 25 %) mají těhotné a kojící ženy, ale také ti, kteří konzumují více obilných a sladkých pokrmů, kávy, alkoholu nebo jsou vystaveni velké fyzické zátěži (sportovci) či dlouhodobé psychické zátěži.
Denní potřeba hořčíku, stanovená Organizací pro zemědělství a výživu při OSN a Světovou zdravotnickou organizací, nepřekračuje 500 mg/den.

DDD hořčíku: Doporučená denní dávka hořčíku je v čR stanovena vyhláškou č. 450/2004 Sb. na 375 mg.

Přirozené zdroje: Hořčík tělo přijímá v potravě a následně jej musí vstřebat. Zdrojem hořčíku je zelenina (tmavá listová), mák, luštěniny (hrách, zelené fazole, sója), ovoce (banány), ořechy, mandle, semena, kakao, sýry (Ementál), obilniny a výrobky z obilí (celozrnné pečivo, ovesné vločky). Dalšími zdroji jsou nápoje, zejm. minerální vody bohaté na hořčík.

Negativní faktory: Vysoký příjem rafinovaných potravin, vysoký obsah cukrů a tuků v jídle, špatná úprava potravin při vaření, vysoká spotřeba alkoholu a kávy. Dlouhodobá psychická zátěž, nadměrná fyzická zátěž.
Zvýšené v
ylučování a potřebu hořčíku způsobují četné léky, zvláště diuretika a léky užívané k léčbě poruch srdečního rytmu. Nejde jen o přísun hořčíku, ale také o jeho vstřebání a využitelnost v organizmu. Tyto pochody narušuje i nerovnováha s některými vitaminy (skupiny B, E a D vitamin) a dalšími důležitými prvky (vápník, zinek, hliník).

Diagnostika: Zjištění nedostatku hořčíku v organismu je velmi svízelné, protože jeho množství v krevní plazmě (tj. běžně prováděné vyšetření hořčíku) nevypovídá o jeho celkovém množství v těle. Metodika založená na stanovení hořčíku v erytrocytech (červených krvinkách) se považuje za více vypovídající pro určení jeho obsahu ve tkáních. Běžně se však neprovádí. Nejjednodušším potvrzením dříve přítomné hypomagnezémie (deficitu hořčíku) je postupný ústup obtíží (za 2 - 4 týdny) při jeho doplňování, a to i v případech dříve zjištěných fyziologicky "normálních" koncentrací hořčíku v plazmě (séru). 

Příznaky z nedostatku: Hypomagnezémie vzniká při malnutrici (podvýživě) nebo malabsorpci (narušeném vstřebávání) různého původu.
Nedostatek hořčíku m
ůže být způsoben jednak jeho nedostatkem v potravě a dále jeho zvýšenou potřebou, případně zvýšenými ztrátami do moči a do stolice. Přes velké rozšíření hořčíku v zevním prostředí je jeho nedostatek ve výživě v průmyslově rozvinutých zemích velmi častý a souvisí se snižováním kvality zemědělské půdy.

Deficit hořčíku v buňce se projeví zpočátku nespecificky. Nejednoznačná symptomatologie se rozděluje podle převažujících projevů do čtyř skupin, i když mohou být přítomny současně v různé intenzitě i kombinacích:

„Mozková" forma se projeví bolestí hlavy, migrénami, závratěmi, poruchami paměti a soustředění, nervozitou, podrážděností, vnitřním neklidem, úzkostí, depresí, náladovostí, zvýšenou psychickou i fyzickou únavností, spavostí nebo naopak nespavostí.
„Svalová a tetanická" forma je charakteristická bolestí temene hlavy, výskytem svalových křečí a ztuhlosti, někdy se objeví i mravenčení a brnění v končetinách.
„Srdeční" forma může napodobit infarkt (bolest za hrudní kostí), objevuje se bušení srdce, arytmie, dechové potíže.
„Žaludeční a střevní" forma se vyznačuje stažením svalových svěračů trávicí trubice (uzávěry žaludku, žlučovodu). Mohou být přítomny bolesti žaludku, nevolnost, nechutenství, zvracení, průjem.

Všechny doposud jmenované děje zpětně ovlivňují tonus sympatiku a parasympatiku a tak přímo působí i na celou šíři průvodních vegetativních příznaků. Ve chvíli, kdy si uvědomíme, že veškeré děje vázané na energii ATP jsou bezprostředně vázány na hořčík, máme před sebou problematiku, která prochází napříč medicínskými obory.

Užívání hořčíku: Podává se v injekcích nebo orálně (polykání ústy). Některé firmy nabízejí transdermální hořčík ve formě olejů a krémů aplikovaných přímo na pokožku, odkud se hořčík vstřebává do těla. Doplňky stravy s obsahem hořčíku jsou volně dostupné bez lékařského předpisu. Nedostatek hořčíku v těle se vyrovná po 90 - 100 dnech dostatečného příjmu. Může trvat i déle v závislosti na schopnosti vstřebávání. Optimální je doplňovat dlouhodobě přiměřené množství hořčíku. Hořčík snižuje kyselost žaludku. Ovlivňuje účinky některých léků (může zvyšovat i snižovat jejich účinek). O vhodnosti doplňkového užívání hořčíku by se měli s lékařem vždy poradit lidé s nemocnými ledvinami, nebo ti kteří dlouhodobě užívají nějaké léky.

Doplňky výživy: Důležitým faktorem ovlivňujícím vstřebatelnost minerálů je forma, v jaké jsou do těla přivedeny. Ne každá forma je naším organismem přijímána stejně ochotně.  Potrava neobsahuje volný hořčík, prvky jsou vždy vázány ve formě nějaké anorganické nebo organické sloučeniny. Každá sloučenina má jinou vstřebatelnost. Bohužel není snadné označit tu nejlepší, ale organické formy Mg jsou obecně lépe vstřebatelné.
Anorganické formy hořčíku: Oxid hořečnatý, síran hořečnatý (sulfát), chlorid hořečnatý, uhličitan hořečnatý (karbonát)… Oxid hořečnatý se používá velmi často. Jeho cena je nízká, ale využitelnost nepřesahuje 10% (ráno nalačno může dosáhnout až 20%). Tato využitelnost silně klesá při konzumaci během jídla nebo po jídle. Dříve se používal síran hořečnatý, který má silné projímavé účinky. Chlorid hořečnatý má podle výsledků publikovaných studií nejvyšší účinnost mezi anorganickými formami. 
Organické formy: magnesium laktát, citrát, glycinát, lysinát, malát…
Využitelnost dosahuje 60%.
Hořčík v tzv. chelátové vazbě představuje speciální organickou formu, ve které je minerál zabudován mezi dvěma aminokyselinami jako v listech rostlin (špenát, salát atd.) Z tohoto důvodu je tato přirozená chelátová forma pro náš organizmus z hlediska vstřebávání a využití velmi výhodná, ovšem potravinové doplňky jsou dražší. Poznáme je jednoduše, nejen podle vyšší ceny. Pokud výrobce chelátovou formu použije, musí o ní informovat na etiketě, či v popisu výrobku. Využitelnost hořčíku může být dle výrobců až 90%.

Pozn.: Je nutná rovnováha s vápníkem. Nadměrný příjem pouze hořčíku zhoršuje využitelnost vápníku a naopak. Optimální poměr v příjmu obou prvků je 2:1 ve prospěch vápníku. 

Působení a účinky hořčíku:
- pomáhá udržovat lidské tělo v dobré fyzické i psychické kondici
- zlepšuje energii a vytrvalost
- zlepšuje spánek
- odstraňuje ranní neodpočatost (nedospanost)
- působí proti křečím, posiluje nervovou soustavu
(v kombinaci s vápníkem působí hořčík jako přirozený uklidňující prostředek)
- tlumí bolesti hlavy, prodlužuje a zlepšuje účinek léků proti bolesti  
- zlepšuje nehty, vlasy a zuby
- reguluje množství cholesterolu (s lecitinem a vitamínem B6)
- brání vzniku močových kamenů
- je nezbytný při léčbě hemeroidů

Příznaky z předávkování: Projevy nadbytku hořčíku jsou mimořádně vzácné a v běžném životě se prakticky nemohou vyskytnout (s výjimkou podání infusních roztoků obsahujících hořčík). Regulace množství v těle je velmi dobrá (močí, stolicí). Sníme-li ho přece jen více, může se objevit průjem, ale nedojde k intoxikaci organizmu.

Hořčík u ME/CFS:
Na začátku roku 1991 tým vědců (IM Cox, MJ Campbell a D Dowson) zveřejnil předběžnou studii o koncentraci hořčíku u pacientů s ME/CFS (Lancet, 1991). Všech 22 sledovaných pacientů mělo snížené hladiny hořčíku v séru. 
Následovala randomizovaná, dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie intramuskulárně (do svalu) podávaného síranu hořečnatého po dobu šesti týdnů, která prokázala zlepšení kvality života pacientů, kteří měli nízkou hladinu hořčíku v erytrocytech. Patnáct pacientů dostávalo každý týden injekci hořčíku po dobu šesti týdnů a sedmnácti pacientům bylo podáváno placebo. Z patnácti pacientů užívajících hořčík jich dvanáct hlásilo zlepšení příznaků (více energie, méně bolesti, lepší emocionální stav). Přestože studie čelila kritice, hořčík je stále nejčastěji doporučený minerální doplněk pro pacienty s ME/CFS. Používá se zejména k úlevě od bolesti, svalového napětí a ztuhlosti, pro zlepšení výdrže (proti únavě a vyčerpanosti) a zlepšení spánku (soli s vápníkem a hořčíkem jako je citrát nebo glukonát 200 – 500 mg před spaním v poměru vápník/hořčík 2:1).
Pacienti s ME/CFS by měli začínat s menší dávkou a zvyšovat ji postupně.

Hořčík u FM:
Podle informací zveřejněných MedlinePlus může být kombinace hořčíku a kyseliny jablečné účinná při zmírnění příznaků spojených s
fibromyalgií.
Někteří odborníci na FM / ME / CFS doporučují užívat 140 mg hořčíku dvakrát denně, a 600 mg kyseliny jablečné 3 x denně před jídlem. Jedna nekontrolovaná studie prokázala výhody 50 mg hořčíku a 200 mg kyseliny jablečné 3 krát denně. K nalezení individuální optimální dávky je potřeba trochu experimentovat.

Literatura:

- Wikipedia

- Prof. MUDr. Zdeněk Zadák CSc., http://www.magnesia.cz/
- doc. MUDr. Zdeněk Wilhelm, CSc., Co je dobré vědět o hořčíku, Praktické lékárenství str. 138, 3 / 2007, http://www.solen.cz/pdfs/lek/2007/03/09.pdf
- Firoz M and Graber M. Bioavailaility of US commercial magnesium preparation. Magnes Res 2001;14:257-62., http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11794633

- Walker AF, Marakis G, Christie S, Byng M., Mg citrate found more bioavailable than other Mg preparations in a randomised, double-blind study, Magnes Res. 2003 Sep;16(3):183-91. PMID: 14596323, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14596323
- Coudray C, Rambeau M, Feillet-Coudray C, Gueux E, Tressol JC, Mazur A, Rayssiguier Y., Study of magnesium bioavailability from ten organic and inorganic Mg salts in Mg-depleted rats using a stable isotope approach, Magnes Res. 2005 Dec;18(4):215-23., PMID: 16548135,
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16548135
- Spasov AA, Petrov VI, Iezhitsa IN, Kravchenko MS, Kharitonova MV, Ozerov AA., Comparative study of magnesium salts bioavailability in rats fed a magnesium-deficient diet, Vestn Ross Akad Med Nauk. 2010;(2):29-37,
PMID: 20364677, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20364677

- Cox IM, Campbell MJ, Dowson D., Red blood cell magnesium and chronic fatigue syndrome, Lancet. 1991 Mar 30;337(8744):757-60, PMID: 1672392

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1672392

- Verillo, Erica F & Gellman, Lauren M 1997, Chronic Fatigue Syndrome – A Treatment Guide, St. Martin's Griffin, New York
- Bruce M. Carruthers, Anil Kumar Jain, Kenny L. De Meirleir, Daniel L. Peterson, Nancy G. Klimas, A. Martin Lerner, Alison C. Bested, Pierre Flor@Henry, Pradip Joshi, A. C. Peter Powles, Jeffrey A. Sherkey, Marjorie I. van de Sande Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome:Clinical Working Case Definition, Diagnostic and Treatment Protocols; J CFS 2003, 11 (1):7@115, ISBN: 0@7890@227@9 © Haworth Medical Press Inc

- Cox IM, Campbell MJ, Dowson D., Red blood cell magnesium and chronic fatigue syndrome, Lancet. 1991 Mar 30;337(8744):757-60.

- Russell IJ , Michalek JE , JD Flechas , Abraham GE, Treatment of fibromyalgia syndrome with Super Malic: a randomized, double blind, placebo controlled, crossover pilot study, Journal of Rheumatology. 1995 May;22(5):953-8., http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8587088

- http://ods.od.nih.gov/factsheets/magnesium/

- http://www.albionminerals.com/human-nutrition/ http://www.reflexnutrition.cz/zpravy?nid=73

 

Upozornění: Veškeré informace uvedené v tomto článku mají pouze informativní charakter a nenahrazují odbornou pomoc.

 

© ME/CFS.cz
[Akt. znmka: 2,33] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: ME/CFS.cz | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.