Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 16. 07. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Chronický únavový syndrom v diskusním pořadu na Rádiu Wave
Vydáno dne 17. 08. 2011 (8171 přečtení)JIM

Každé úterý ve 21 hodin startuje na Rádiu Wave diskusní pořad Klystýr, pro který není žádné téma příliš okrajové.  Probírají se nejen aktuální problémy, které hýbou světem, ale i neobvyklá témata. Pořad je tak každý týden úplně jiný. Dne 16. 8. 2011 jej věnovali jeho autoři chronickému únavovému syndromu (CFS). Pozvání do pořadu přijala paní Jana Vaňková.

JIM

http://www.rozhlas.cz/radiowave/klystyr/_zprava/mecfs-chronicky-unavovy-syndrom--935921

Celý pořad věnovaný úředně neexistující nemoci si můžete poslechnout z archivu rádia kliknutím ZDE.

Fakta s vykřičníkem

Podle Evropské společnosti pro ME (ESME) má nemoc velice negativní dopad na pacienty a jejich kvalita života je děsivě nízká. Přibližně čtvrtina pacientů je zcela upoutána na domácí pobyt, postel nebo invalidní vozík. Jeden z deseti pacientů umírá předčasně v důsledku selhání orgánů, rakoviny, onemocnění srdce nebo sebevraždy.

Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) lékařské výsledky vycházející z ověřených a opakovatelných dat ukazují, že celkové funkční poškození lidí s CFS je stejné jako u lidí s roztroušenou sklerózou mozkomíšní, lidí s AIDS a lidí podstupujících chemoterapii kvůli rakovině.

K HISTORII CFS

Popisy souboru potíží typických pro chronický únavový syndrom jsou známé po staletí. Ovšem největší pozornost odborníků tato nemoc přitáhla až ve druhé polovině minulého století kvůli výskytu dobře zdokumentovaných epidemií této nemoci zaznamenaných pod různými názvy - např. benigní myalgická encefalomyelitida, islandská nemoc a neuromyastenie.
Epidemie CFS
V mnoha publikacích se objevení této choroby nesprávně datuje do r. 1988. K omylu dochází, protože v tomto roce se uznávaná autorita, jíž je americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), rozhodla nazývat nemoc uměle vytvořeným pojmenováním “chronic fatigue syndrome.“ CDC tehdy svolalo symposium výzkumníků jako odezvu na výskyt epidemií v USA v r. 1984. Přes nesouhlas některých účastníků byl špatný název „chronic fatigue syndrome“ (syndrom chronické únavy) oficiálně vypuštěn do světa. Je naprosto nevhodné nazývat nemoc “syndromem chronické únavy”. Je to stejný omyl, jako bychom nazývali Parkinsonovu nemoc „syndromem chronického třesu“ nebo Alzheimerovu chorobu “syndromem chronické zapomnětlivosti.” Toto je příhodný příklad, protože jako jsme každý někdy hodně unavený, tak všichni občas i zapomínáme. Ovšem „zapomínání“ u Alzheimerovy choroby je úplně jiná věc, stejně jako únava u CFS je úplně jiná věc.

TěŽKÁ ÚNAVA U CFS versus přirozená únava

Únavu lze považovat za normální, je-li adekvátní překonané zátěži či podanému výkonu. člověk s běžnou únavou si může odpočinout a prospat se, zvolnit své tempo, čímž opět načerpá síly. Odpočine si a odreaguje se na dovolené nebo při provozování koníčků. U CFS je to jiné. Odpočinek, spánek, ani nic jiného neobnovuje dostatečně síly, tak jak je tomu u zdravých lidí. Pacienti s CFS  trpí abnormální chronickou únavou, která snižuje veškeré jejich dosavadní aktivity na polovinu a méně. A to je ten rozdíl. Jako např. porouchaný počítač můžete zapnout jen v nouzovém režimu, kdy fungují pouze základní ovladače, tak je to i u CFS. Organismus pracuje v jakémsi úsporném režimu, aby se vyhnul totálnímu kolapsu z vyčerpání a nedostatku energie (patrně i svému poškození). Únava je jen špatný a zavádějící popis stavu, který nastává u CFS kvůli nedostatku energie pro fungování běžným způsobem. „CFS se podobá únavě jako atomová bomba zápalce,“ prohlásila slavná americká spisovatelka Laura Hillenbrandová.

Život je aktivita a aktivita je život. Každý živý tvor potřebuje být aktivní. Aktivita však znamená výdej energie. Aby mohl organismus energii vydávat, musí být energie pro buňky dostupná. Problém ME/CFS tkví v tom, že pro organismus pacienta z nějakého důvodu náhle přestalo být dostupné dostatečné množství energie. Důvodů, které zapříčiní snížení množství dostupné energie, může být celá řada. Zůstává na vědcích, aby mechanismus správně objasnili. Ale jedna z dobře vysvětlujících teorií říká, že těžká chronická únava u ME/CFS je příznak způsobený poruchou mitochondrií.

Mitochondria jsou biochemické motory uvnitř každé buňky těla, které dodávají této buňce energii. Úkolem mitochondrií je dodávat energii ve formě ATP (adenosintrifosfát). Takto může být užita pro všechny druhy biochemické práce od svalového stahu po výrobu hormonů. Při mitochondriální poruše dojde k nízkým dodávkám ATP, takže buňky fungují pomalu, jelikož jim chybí energetická zásoba pro fungování normální rychlostí. To znamená, že dojde ke zpomalení všech tělesných funkcí. Více na http://www.me-cfs.cz/view.php?cisloclanku=2009021001,  Myalgic Encephalomyelitis: International Consensus Criteria, Journal of Internal Medicine, 20 July 2011, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2796.2011.02428.x/abstract

ŠKATULKY PRO CFS:

často se u CFS hovoří o dvou různých škatulkách:

1. Mezinárodní klasifikaci nemocí Světové zdravotnické organizace (MKN-10) a
2. české příloze vyhlášky o posuzování invalidity (vyhl. č. 359/2009 Sb.)

ad 1. V Mezinárodní klasifikaci nemocí JE chronický únavový syndrom od r. 1994 zatříděn v jejím třetím svazku (Abecední seznam pod písm. S). pod kódem G93.3. Ekvivalentními diagnózami jsou benigní myalgická encefalomyelitida (zkr. ME), postvirový únavový syndrom (zkr. PVFS) uvedené v prvním svazku MKN-10 (Tabelární seznam) v kapitole VI. Nemoci nervové soustavy rovněž pod kódem G93.3. Podrobnosti na http://www.me-cfs.cz/view.php?cisloclanku=2004120702.

To znamená, že CFS má v desáté mezinárodní klasifikaci nemocí svoji škatulku a česká republika jako jeden ze zakládajících členů Světové zdravotnické organizace má povinnost podle mezinárodní smlouvy respektovat a v praxi uplatňovat mezinárodní seznam nemocí, v němž je zařazena i tato neurologická nemoc.

ad 2. V české vyhlášce č. 359/2009 Sb. (tzv. posudkových tabulkách) NENÍ jmenovitě uveden CFS od roku 1997, kdy byl z tehdy platné vyhlášky vypuštěn.

To znamená, že v českých posudkových tabulkách nemá CFS svoji škatulku. Nutno podotknout, že ji zde nemá ani tak vážná nemoc, jako např. lupus.

To však neznamená, že na tyto nemoci, které ve vyhlášce nejsou zaškatulkované, nelze přiznat invaliditu. Aktuálně platí vyhláška č. 359/2009 Sb. o posuzování invalidity § 1 odst. (2):
„Pokud zdravotní postižení, které je příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, není uvedeno v příloze, stanoví se procentní míra poklesu pracovní schopnosti podle takového zdravotního postižení uvedeného v příloze, které je s ním funkčním dopadem nejvíce srovnatelné.“

Z právního hlediska je naprosto nepochybné, že i když nemoc CFS není uvedena ve vyhlášce o posuzování invalidity (stejně jako jiné vážné nemoci), lze při jejích závažných dopadech přiznat invaliditu I. - III. stupně. Bohužel paragrafy jsou často na hony vzdálené skutečnému životu, jak dokládají zkušenosti lidí s CFS.

Úřadem náměstka pro posudkovou službu bylo pacientům s CFS už v roce 2006 přislíbeno, že si úřad k novelizaci vyhlášky vyžádá stanoviska odborníků k CFS (viz http://www.me-cfs.cz/pomucka/priloha_3_vyj_mpsv.pdf). V nové vyhlášce, platné od 1. 1. 2010, se ovšem CFS zpátky neobjevil. Nikomu není jasné, proč byl do roku 1997 CFS ve vyhlášce uveden a nyní v ní není zařazen ani po novelizaci.  Poznatky o této nemoci jdou stále kupředu, jak svědčí výsledky více než 4 000 výzkumů, které lze vyhledat v medicínských online databázích. Stručný souhrn poznatků o CFS je dostupný na http://www.me-cfs.cz/view.php?cisloclanku=2011032701.

Kdo za to může?

Za vším je odmítání nemoci odbornými společnostmi, ministerstvem zdravotnictví a práce a sociálních věcí, jak dokládá tento dokument: http://www.me-cfs.cz/prilohy/akce_2005-2011.pdf

Jaký je k tomu důvod?

Patrně jsou hlavním důvodem peníze. Nemoc v česku po roce 1997 de facto zmizela a stát úspěšně šetří na péči i sociálních dávkách, zatímco pacienti s těžkou formou CFS a jejich rodiny jsou na dně.

Jak to bude dál?

Z posledních informací, které pacienti obdrželi od Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva práce a sociálních věcí, plyne, že stát hodlá i nadále nemocné s CFS ignorovat, navzdory všem faktům, která dokládají potřebu urychleného aktivního konání.

Co na to pacienti a jejich rodiny?

Pacienti oprávněně žádají vydání standardů diagnostické a léčebné péče, zřízení státního centra péče o nemocné s CFS a vrácení tohoto postižení do vyhlášky o posuzování invalidity. Budou v tomto úsilí nadále pokračovat. Více na http://www.me-cfs.cz/PRM2011.pdf
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.