Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 16. 07. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Jízda na tři válce
Vydáno dne 11. 08. 2009 (6399 přečtení)Představte si, že žijete ve světě, kde je možné se dopravovat pouze autem, nelze chodit pěšky, ani nejsou žádné jiné dopravní prostředky. A každý člověk vlastní doživotně jen jediný automobil, který nemůže řídit nikdo jiný, jen majitel vozidla. Porouchané vozy se sice dají opravovat, ale nedají se u nich vyměňovat náhradní díly.

Vy máte kvalitní vůz, s nímž jste absolutně spokojení. Je rychlý, spolehlivý a má nízkou spotřebu. Jednoho dne ráno vyjedete z garáže a zcela nečekaně zjistíte, že vaše auto vůbec nejede tak jako obvykle. Začnete jeho jízdu více sledovat – dříve jste tomu moc pozornosti nevěnovali. Nějak se vám to celé nezdá. Cestou po městě to ještě jakž takž jde, ale jakmile se dostanete za město, překvapeně zjiš?ujete, že vám auto nejede rychleji než čtyřicítkou. Vydáte se do nejbližšího servisu. Mechanici vaše auto zvenku obhlédnou a sdělí vám, že je v pořádku. S úlevou, i když s určitými pochybnostmi odjedete. Vůz však nadále jede špatně. "No co, třeba se to zlepší", řeknete si a počkáte pár dní.

Po pár dnech se nic nemění, vaše auto pořád jezdí špatně, i když nechápete proč. Znovu tedy zajedete do servisu, tentokrát si od vás nechají předvést, jestli auto startuje (nezapomeňte, že v tomto světě ho můžete řídit jen vy). A ono před mechanikem bez problémů nastartuje. Tak se opět dozvíte, že je vlastně v pořádku. Ale vy už zcela jistě víte, že v pořádku není. Zkusíte proto jiný servis. Nepochodíte bohužel ani tam.

Začnete věc řešit se svými známými - i oni si všimnou, že najednou jezdíte nějak pomalu. Zahrnou vás nepřeberným množstvím zaručených rad, co děláte špatně a co máte dělat jinak. Nejdřív vám někdo poradí podívat se, jestli nemáte podhuštěné pneumatiky. Vy to zkontrolujete - jsou v pořádku. Jiný vás poučí, že to "chce namazat". Ale vy víte, že tím to také není. Vaše auto - a tím se neliší od aut vašich známých - má přece ložiska, která se nemažou. A ani dřív jste je nemazali. Dostane se vám také rady, že máte brát benzin jen u značkových benzínek, že nemáte čerpat u těch podezřele levných. Ale vy tankujete jen u těch nejlepších, dokonce jste vyzkoušeli i 100-oktanový benzin, ale pořád je to s výkonem auta v zásadě stejné. čert vás může vzít, když se vás někdo začne ptát, jestli řadíte nejdřív jedničku, pak dvojku, trojku..., že nesmíte řadit rovnou trojku! Jako byste snad za volantem seděli poprvé! Moc vám nepomůže ani to, když vám lidi začnou na oplátku vyprávět, že mají se svým autem také potíže, že minule jim dokonce nešel blinkr!

A vy pořád jezdíte maximálně čtyřicítkou. Auto občas úplně „klekne“ a nedoveze vás, kam potřebujete. Když jste nepochodili v místních servisech, začnete objíždět další autoopravny v blízkém a pak i vzdálenějším okolí. Strávíte tím množství času a stojí vás to plno peněz. Tu vám seřídí otáčky, jinde zase naštelují lanko od plynu. Tváří se sice vážněji než vaši známí, ale v zásadě vám říkají, že je auto v pořádku. Poradí vám, a? se tolik nedíváte na tachometr. Protože už nevíte kudy kam, jejich radu poslechnete a možná si dokonce před tachometr dáte kousek kartonu, abyste na něj neviděli a nemuseli jste tu malou ručičku na budíku sledovat. Ona se sice jízda nezlepší, ale nějakou dobu si to alespoň namlouváte.

Vaši známí se ještě stále podivují, jak můžete jezdit tak pomalu, ale už to moc neřeší. Předjedou vás stovkou a nechají vás daleko za sebou. Když se dokodrcáte tam, kde na vás už dávno čekají, dívají se na vás skrz prsty, jako že jste nějací divní. Váš nespolehlivý vůz vás také několikrát nedopraví včas do práce, ačkoli jste začali vstávat o hodinu dřív a necháváte před jízdou motor důkladně zahřát. Firma se s vámi kvůli nespolehlivosti rozloučí.

Někdy se zdá, že to je kapku lepší. Třeba s kopce vám to jede rychleji. Padesát, možná i šedesát, ale pak přijde zase stoupání, které vás vrátí do reality. Někdy ani nenastartujete - třeba v zimě, nebo brzo po ránu. Jste „vděční“ za takové rady, jako že „v zimě holt auta hůř startují.“ Někdy necháte auto v garáži odpočinout déle, nikam nejezdíte. Pak jste omezeni jen na prostor svého domova (nezapomeňte, že žijete ve světě, kde se jezdí jen auty). Poté opět s nadějí sedáte do svého vozu, abyste zjistili, že se situace ani trochu nezlepšila.

Nadále objíždíte opravny, možná dokonce systematicky. Máte pocit, že už není na koho se obrátit o pomoc. Ale nevzdáváte to. Postupně se přece jen začnete aspoň něco dozvídat. Začne se rýsovat podezření na to, že vám vynechává jeden válec. Někde vám řeknou, že dokonce nefunguje vůbec. Když se ptáte, co s tím, automechanici se tváří vážně, ale z nějakého záhadného důvodu vám nedokážou poradit. Začnete se tedy o problematiku sami intenzivně zajímat. Jezdíte, co vám dýchavičnost vašeho auta dovolí, ještě do vzdálenějších a lepších servisů. Spotřebuje vám to skoro všechen váš čas - přece jen, čtyřicítka není žádná velká rychlost. A také peníze - opravy něco stojí a také spotřeba se zvýšila. Dozvíte se, že válec je nefunkční, protože z něj uniká palivo, ale nikdo se jaksi nemá k tomu, aby ho opravil. Tonete v nejistotě, protože nejen, že vám ho ještě nikdo neopravil, ale nikdo vám ani jednoznačně neřekne, zda opravit vůbec lze či nikoliv.

Mezitím se zhoršuje váš motoristicko-sociální život. Zatímco si ostatní jezdí v autech na výlety, na dovolenou, nebo dokonce na rallye, vy si to nemůžete dovolit. A ani se vám moc nechce, když vám „to nejede.“  Vaši bližší známí se s vámi o vašem problému alespoň baví, ale když je začnete zatěžovat přílišnými detaily - kolik vám to jede do kopce, kolik s kopce, kolik na jakou rychlost, tak je to přestane bavit a řeknou, že „to moc řešíte.“ Na to usednou do svého auta, které si krásně přede, a do kopce, který od vás vede, si to osmdesátkou odfrčí.

Když „otravujete“ v jednom servisu už příliš dlouho, stanete se jim podezřelými. Začnou pochybovat o vašich schopnostech řidiče. Místo do přezkoumávání auta se s vervou pustí do přezkoumávání vás. Zkouší, zda si ještě pamatujete vyhlášku, jestli máte v pořádku reakce, vidíte vůbec dobře? Neusedáte za volant příliš nevyspalí? A vy na tu hru přistoupíte, protože přece jen nějaké mezery ve vyhlášce máte. Také kvůli neustálým problémům s autem a jejich řešením si zrovna moc spánku neužíváte, na obou očích vám naměří půl dioptrie a dokonce se zjistí, že jsou lidé, kteří mají reakce o něco rychlejší než vy! Takže se věnujete odstranění těchto problémů. Například relaxujete, abyste zapomněli, že jezdíte 40 a abyste se aspoň trochu vyspali. Seženete si brýle na dálku a doučíte se některým pozapomenutým věcem z vyhlášky. V autoopravně jsou rádi, že se vás na čas zbavili, možná si i namlouvají, že našli skutečnou příčinu problémů. Možná i vy na čas zapomenete na to, že se říkalo cosi o válci, a začnete pochybovat a hledat problém ve svých řidičských schopnostech.

Ale po nějaké době stejně přijdete na to, že tohle všechno nikam nevede, že se tím automobil nespraví. Možná se v něm začnete dokonce „hrabat“ sami, i když tomu příliš nerozumíte. Možná zjistíte, že je opravdu problém v tom čtvrtém válci, že opravdu nefunguje, ale opravit ho neumíte. To by mohl jen některý zkušený automechanik, ale žádný z nich se vaším autem už ani zabývat nechce.

Jak tento příběh skončí? Spokojíte se se čtyřicítkou? Pak třeba s dvacítkou? Sjedete v zoufalství s autem se skály? Budete nadále objíždět autoservisy v naději, že v některém již dokázali najít způsob, jak závadu odstranit?

Toto je příběh s otevřeným koncem...

Autor: Martin Ch.

Upozornění: Tento článek se věnuje  citlivému tématu. Pokud trpíte pocity bezmoci, požádejte o pomoc.
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.