Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 17. 07. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Z diagnostického protokolu Kanadských ME/CFS směrnic 2003
Vydáno dne 20. 01. 2008 (9407 přečtení)3. Laboratorní a vyšetřovací protokol

a/ Rutinní laboratorní testy: Kompletní krevní obraz (zkr.KO), sedimentace erytrocytů (zkr.FW nebo SE), Ca (kalcium-vápník), P (fosfor), Mg (magnézium-hořčík), krevní cukr, sérové elektrolyty, TSH, proteinový elektroforézní obraz, CRP, feritin, kreatinin, revmatoidní faktor (RF), antinukleární protilátky (ANA), CPK, jaterní funkce, rutinní rozbor moči.

Dodatečné testy: Kromě rutinních laboratorních testů by měly být zvoleny další testy vybrané na individuálním základě v závislosti na pacientově anamnéze, klinickém posouzení, laboratorních nálezech a rizikových faktorech komorbidity (současného výskytu více nemocí). Kliničtí lékaři by měli u každého pacienta pečlivě zvažovat poměr nákladů/užitku (tj.výtěžnosti) z jakýchkoli vyšetření, vedle toho se vyhýbat nadbytečnému a duplicitnímu vyšetřování.

b/ Další laboratorní testy: Denní hladiny kortizolu, 24 hodinový volný kortizol v moči; hormony včetně volného testosteronu, B 12 a hladiny kyseliny listové, DHEA sulfát, obraz kyseliny 5-hydroxyindoloctové (HIAA)), ultrazvuk břicha, test zárodků (vajíček) a parazitů ve stolici, NK buněčná aktivita, průtoková cytometrie pro lymfocytní aktivitu, Western blot test lymské boreliózy, žloutenka typu B a C, rentgen hrudníku, kožní test na tuberkulózu a test na HIV.
37-kDa 2-5A RNase L test provést, když bude dostupný.

c/ Diferenciální testování mozkových funkcí a statické testy:

MRI: Vyšetření magnetickou rezonancí může být zvažováno pro vyloučení roztroušené sklerózy a cervikální stenózy u pacientů s významným neurologickým nálezem.
MRI interpretace: Je důležité hledat změny, jež jsou snadno přehlédnutelné např.dynamické vydutí ploténky/herniace (vyhřeznutí) či menší stenóza (zúžení), které mohou být důležité pro patogenezi.

Kvantitativní (q) EEG, SPECT a PET skenování a spektrografie: Diagnostický příslib vykazují qEEG analýza mozkových vln, SPECT zhodnocení dynamického krevního průtoku mozkem (mozkového prokrvení) a PET analýza mozkového metabolismu (látkové přeměny a výživy mozku) a budou se stávat důležitějšími, čím jsou tyto techniky dokonalejší a čím více výzkum potvrdí jejich diagnostickou hodnotu.

d/ Test na sklopném stole: Jestliže se při postavení vyskytuje pokles krevního tlaku, anebo nadměrná rychlost srdečního tlukotu;  jestliže pacienta trápí závratě a pocit točení hlavy nebo ‘opilosti’ při stání nebo v nehybné pozici. Upozornění: Pokles krevního tlaku může mít u pacientů s ME/CFS několikaminutové zpoždění.

e/ Studie spánku: Jestliže působí potíže chatrný spánek a nezlepší se léčbou nebo hygienou spánku. Vyšetření spánku může ukázat špatnou strukturu spánku, zejména omezení 4.stupně spánku a může vyloučit léčitelnou spánkovou dysfunkci jako např.spánková apnoe, syndrom zvýšeného odporu v horních cestách dýchacích a syndrom neklidných nohou. Indikace zahrnují: pacient se budí udýchaný (bez dechu), nebo má rozházené ložní prádlo nebo spolunocležník udává, že pacient chrápe, anebo se zdá, že přestává dýchat, či se během spánku vyskytuje významný pohyb nohou.

f/ 24-hodinové Holterovo monitorování: Při podezření na významné arytmie. Během 24-hodinového elektrografického monitorování mohou být zaznamenané  charakteristické opakované kmity T-vlny převráceně nebo ploché T-vlny. Tento vzor nemůže být při interpretaci výsledků uváděný nebo zahrnutý pod nespecifické změny T-vlny.

g/ Neuropsychologické testování: Má být použité pro rozpoznání kognitivní dysfunkce nebo pro potvrzení diagnózy. Při provádění  by se mělo zaměřit na abnormality známé k odlišení ME/CFS od dalších příčin organických mozkových dysfunkcí.

4. Stanovení kladné diagnózy ME/CFS

Klasifikovat diagnózu jako ME/CFS, jestliže se pacient shoduje s diagnostickými kriterii pro ME/CFS, kromě případů přítomnosti specifických stavů vylučující ME/CFS. Jestli pacient trpí prolongovanou (prodlouženou) únavou, ale neshoduje se s kritérii pro ME/CFS, klasifikuje se diagnóza jako idiopatická chronická únava. Nové symptomy: U lidí s ME/CFS se mohou vyvinout další zdravotní potíže. Nové příznaky vyžadují náležitě vyšetřit.
Vyřazení: Vyřadit aktivní chorobné procesy, které objasní většinu hlavních symptomů únavy, poruch spánku, bolesti, a kognitivní dysfunkce. Základem je vyloučit určité nemoci, jež by bylo tragické opomenout: Addisonova choroba, Cushingův syndrom, hypothyreóza, hyperthyreóza, nedostatek železa, další léčitelné formy chudokrevnosti, hemochromatóza, cukrovka a rakovina. Základní je také vyloučit léčitelné spánkové poruchy jako syndrom zvýšeného odporu v HCD (UARS) a obstruktivní nebo centrální spánková apnoe; revmatologické poruchy jako revmatoidní artritida, lupus, polymyositida a polymyalgia rheumatica (PMR); poruchy imunity jako AIDS; neurologické  choroby jako skleróza multiplex (MS), Parkinson, myasthenia gravis a deficience B12; infekční nemoci jako tuberkulóza, chronická hepatitida, Lymeská borelióza atd.; primární psychiatrické poruchy a zneužití omamných látek.

Vyloučení ostatních diagnóz, které nemohou být rozumně vyloučeny pacientovou anamnézou a fyzikálním vyšetřením, se dosáhne laboratorním testováním a zobrazovacími metodami.

Pokud je potenciálně matoucí zdravotní stav (specifický stav vylučující ME/CFS) pod kontrolou, je možné stanovit diagnózu ME/CFS, pokud pacient jinak kritéria splňuje.

Současně se vyskytující (komorbidní) entity: Fibromyalgický syndrom (FMS), bolestivý myofasciální syndrom (MPS), temporomandibulární kloubní syndrom (TMJ), syndrom dráždivých střev (IBS), intersticiální cystitis, syndrom dráždivého močového měchýře, Raynaudův fenomén, prolaps mitrální chlopně, deprese, migréna, alergie, mnohočetná chemická senzitivita (MCS), Hashimotova thyroiditis, sicca syndrom atd.

Tyto komorbidní entity se mohou vyskytovat při ME/CFS. Jiné jako IBS mohou o mnoho let předcházet vývoji  ME/CFS, ale pak se k němu přidružit. To samé platí pro migrény a depresi. Jejich spojení je tedy volnější, než mezi symptomy uvnitř syndromu. ME/CFS a FMS se často těsně propojují a mohou být považovány za  "překrývající se syndromy."
Idiopatická chronická únava: Zařazení pod idiopatickou únavu proběhne tehdy, jestliže má  pacient nevysvětlenou prodlouženou únavu (6 měsíců a více), avšak jeho symptomy se s kritérii pro ME/CFS neshodují dostatečně.

Publikováno v Journal of Chronic Fatigue Syndrome, Vol. 11 (1) 2003

© Journal of Chronic Fatigue Syndrome

Překlad: PaD

 • Přehled diagnostických kritérií najdete zde (na konci článku). • ( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

  Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


    Novinkykulat roh

  24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
  - nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

  09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
  Logo 12. 5.

  03.05.2017: PLOS ONE
  zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
  Více o PACE na našich stránkách zde.

  29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
  NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
  Odkaz na článek ve STAT:zde.

  28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
  Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
  „Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
  Zdroj:zde a zde

  27.04.2017: UNREST
  "Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

  21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
  dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
  „Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
  Více zde.

  21.03.2017: New York Times
  vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

  16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
  Více zde.

  23.02.2017: Novinky z OMF
  Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

  22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
  Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

  22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
  Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

  28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
  Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
  FAQ EAP
  Tisková zpráva Hemispherx

  21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
  Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

  21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
  PF 2017

  19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
  27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

  14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
  na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

  03.10.2016: MILLIONS MISSING
  Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

  25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
  aneb jak nemocný porazil mocné.
  Čtěte zde.

  14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
  Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
  Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
  Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

  10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
  Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

  31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
  Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
  Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

  26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
  Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

  26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
  Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

  26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
  Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

  02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
  Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
  Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

  Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

  26.01.2016: Vědci zkoumají
  metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

  21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
  PF 2015

  06.11.2015: Tisková zpráva
  NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

  17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
  více - ZDE.