Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 17. 07. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Výtah z tiskové konference k výzkumnému projektu CDC o genetických faktorech CFS
Vydáno dne 17. 05. 2006 (5371 přečtení)20.dubna 2006 se uskutečnila tisková konference s představiteli amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na dotazy odpovídali ředitelka CDC, Dr. Julie Gerberding a dva přední výzkumníci CFS u CDC, Dr. William Reeves a Dr. Suzanne Vernon.

Dr.Reeves hned v úvodu informoval, že jde skutečně o první věrohodný důkaz biologického základu chronického únavového syndromu/CFS. Výzkum byl publikován v časopisu Pharmacogenomics současně ve 14 článcích. (Duben 2006)

Pozn.red.CFIDS club: Tiskovou konferenci jsme pro obsáhlost nepřeložili celou. Připravili jsme překlad zajímavých momentů. Pro kompletní informace se obra?te na výše uvedenou webovou adresu nebo stránky CDC. Rozdělení na 4 tematické oddíly je připraveno redakcí pro snadnější orientaci našich čtenářů a není součástí původního záznamu konference.

1. Rozdíly mezi výzkumem vedeným CDC a jinými výzkumníky :

Dotaz - Mike Stobbe z Associated Press: Co je ve vašem výzkumu nového oproti dřívějším výzkumům z Glaxo a St. George's?

DR. REEVES : Hlavním rozdílem je, že jsme se nesnažili najít vztah mezi CFS a specifickým genem. My jsme se v našem komplexním a multidisciplinárním úsilí soustředili na nalezení vztahu mezi CFS a aspekty CFS nejen s řadou genetických rozdílů (odlišností), z nichž byly všechny vztažené k HPA ose (= hypotalamus-hypofýza-nadledviny) nebo k sympatickému nervovému systému.
(…)
Takže máme podkladovou bilologickou základnu a ne jeden jednoduchý marker, a zároveň tuto základnu vztahujeme k profilům exprese nebo k aktivitám všech genů.

Dotaz : Omlouvám se, ale nerozumím tomu. Chápu váš odlišný přístup, ale našli jste geny, které dříve nebyly spojovány s CFS ?

DR.VERNON : Studia zveřejněná dr.Kerrem byla relativně malá a měřila pouze aktivitu genů. Podařilo se jim rozlišit různé vzorce genové aktivity u pacientů s CFS a zdravých lidí.
(…)
My jsme nyní navíc zjistili, že rozdíly jsou ještě o něco komplexnější. Existují rozdíly v aktuálním genetickém uzpůsobení (makeup) – v kódu DNA, což by mohlo vysvětlit rozdíly v aktivitě genů a také působit v projevech nemoci samé.
My jsme se z mnoha různých typů dat pokusili vytvořit molekulární profil nemocné osoby.

DR. REEVES : Je ještě jeden významný rozdíl oproti předchozím studiím. Studie, o kterých víme, zahrnovaly osoby, které navštěvovali terciární klinickou péči. Naše studie identifikovala osoby s CFS, které jsme našli v průzkumu čtvrtiny populace města Wichita v Kansasu. Takže jsme studovali populace celého města. Méně než 16 procent bylo někdy předtím diagnostikováno nebo léčeno na CFS. Naše studie je tedy jedinečná tím, že neobsahuje odchylky, které jsou jinak nutně způsobeny tím, když jsou do výzkumu zařazeny pouze osoby navštěvující speciální kliniku.

2. Uvedení výsledků výzkumů do praxe :

Shrnutí vyjádření Dr.Reevese a Dr.Vernonové :Termín, kdy bude možné výsledky využít v léčbě a diagnostice nelze přesně určit. Ale možné to určitě bude. Pracujeme na tom.

DR. REEVES :  Otázka diagnostického markeru je komplexní. Neumím předpovědet, kdy může být odhalen.

DR.VERNON : Věřím, že jsme prokázali, že CFS je velice heterogenní, není to jen jedna věc, takže pravděpodobně neexistuje pouze jeden diagnostický marker.
Nyní jsme prokázali, že pravděpodobně existuje nejméně čtyři nebo pět molekulárních profilů nebo skupin lidí, které tvoří komplexní CFS, způsobující asi jemné odchylky v systému postižených osob.   

3. Definice CFS

Dotaz - Rick Weiss z Washington Post : Genetické odchylky, které nejsou exprese: mluvíte o aktuálních odchylkách v pořadí nebo epigenetických odchylkách. Je to příčina, nebo jen něco druhotně souvisejícího s touto nemocí? (Shrnutí)
Druhá otázka: není to trochu důkaz v kruhu? Mám na mysli toto: Byla vytvořena definice CFS založená na symtomech a vy nyní popisujete sadu genové exprese a dalších vzorců, které se s tím zdají být spojeny.
Není mi jasné, jak toto zlepší diagnostikování, nebo dokonce možnosti léčby, ale ne diagnostické, protože se právě díváte přes jiné brýle na sadu symptomů, které jste předem definovali jako CFS.

DR. REEVES :  Nejprve se vyjádřím k definici CFS založené na symptomech. Je jasné, že CFS a další únavová onemocnění zahrnují únavu, problémy s pamětí a soustředěním se, zahrnují poruchy spánku a různé jakoby chřipkové symptomy, jako bolesti, bolení v krku atd. Existuje slušné množství publikovaných informací, že základní konstrukce (definice) je správná.

Další základní otázkou je: je CFS jedno onemocnění, nebo jde o paletu nemocí? Víme, že někdy CFS propuká náhle, najednou. Někteří lidé opisují velmi pozvolný (rafinovaný) nástup. Opět, CDC a další publikovali, že dopady/výsledky se zdají být různé. Rizikové faktory se zdají být odlišné. A my jsme publikovali, že existují odlišné profily genové exprese spojené s náhlým nebo pozvolným nástupem CFS.
Snažíme se identifikovat subtypy CFS jinými měřeními (genové polymorfismy, genové změny, změny pořadí). /Shrnutí/
Stále se snažíme přemýšlet, co to znamená. Takže si nemyslím, že jde o důkaz v kruhu, nýbrž tím, že se snažíme koláč rozdělit na díly, chceme získat lepší porozumění tomu, co mohou být odlišné části.

Dotaz : Jak přesně se tyto (genové) profily shodují se symptomatologií pacientů?

DR.VERNON : Všechny se shodují opravdu dobře. Tak jsme byli schopni identifikovat tyto genetické a genomické odlišnosti. Všechny odlišnosti jsou velmi významné.

4. Skutečnost nemoci CFS

Dotaz - Jenifer Corbett z Dow Jones: Někteří lidé zpochybňovali, že jde o skutečnou nemoc. Chtěla bych vědět, jestli vaše studie vyvrací tuto nesprávnou domněnku a zda je v současnosti akceptováno, že jde o skutečný stav?

DR. REEVES :  Domnívám se, že není žádných pochybností o přijetí CFS jako skutečného stavu.
Lékařské výsledky vycházející z ověřených a opakovatelných dat ukazují, že celkové  funkční poškození lidí s CFS – jak publikovalo CDC i jiní – je stejné jako u lidí s RS (roztroušená skleróza mozkomíšní), lidí s AIDS a lidí podstupujících chemoterapii kvůli rakovině. Bezprostředně neumírají. Nemají něco, co bychom mohli označit za příčinu. Ale jsou stejně poškození.

Další dotaz - Casia Tsaseka pro Jointandbone.org. : Ještě jednou se vracím k otázce legitimity onemocnění CFS. četla jsem a slyšela jsem od frustrovaných pacientů, že lékaři je neberou vážně. Vy říkáte, že některé výsledky vaší práce už se využívají při výchově lékařů. řekli byste, že postoje lékařů vůči CFS se změnily a v jakém období? Je CFS seriózně považován za nemoc?

DR. REEVES : Za prvé: Výzkumný program CDC týkající se CFS zahrnuje vážné úsilí i ve výchově lékařů a poskytovatelů [zdravotní péče]. Připravujeme zveřejnění článku o účincích této výchovy. Skutečně už jsme zlepšili znalosti, názory a přesvědčení poskytovatelů péče.
Za druhé: Onemocnění jako CFS získávají jako důsledek kvalitního výzkumu stále více na důvěryhodnosti. Spolupracujeme na výzkumu s mnoha lidmi z celého světa. článků týkajících se CFS každoročně přibývá (zkráceno). Takže se tato oblast dostává mnohem více do hlavního proudu lékařského výzkumu.

Žádost o upřesnění : Přiřaïte k tomu nějaký časový údaj, prosím. První zprávy o syndromu jsou z osmdesátých let minulého století. Kdy začal být více akceptován jako nemoc? V posledních pěti letech?

DR. REEVES : řekl bych, že k tomu docházelo po celé toto období. Když se podívám na publikace, jejich množství se zvyšuje ne přímo logaritmicky, ale způsobem podobným logaritmickému nárůstu. Abych to řekl jasně, v posledních pěti letech se mnohem zlepšilo uznání/poznání (recognition) této nemoci.

Překlad: PaD
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.