Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 26. 08. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Seznámení s názory a postupem léčby Jay A. Goldsteina, M.D.
Vydáno dne 23. 01. 2005 (7882 přečtení)Jedinečný léčebný protokol/postup pro chronický únavový syndrom a FM
ChronicFatiguesupport.com

03-03-2003
Zprac.:John W. Addington
Poznámka editora: V dubnu 2003 odešel Dr. Goldstein z lékařské praxe do důchodu.

"Denně se stávají zázraky v životech CFS a FM nemocných díky Dr.Goldsteinovi.“ Katie Courmel, spisovatelka a CFS pacientka, shrnuje výhody Goldsteinova CFS/FM léčebného postupu.
Dr.Jay A. Goldstein je ředitelem Institutu chronického únavového syndromu v Orange v Kalifornii. Jako lékař začínal v oboru psychiatrie a rodinné praxi, ale nyní se řadu let specializuje na postižení CFS a příbuzné nemoci. Dr.Goldstein na toto téma hojně přednášel a publikoval, jeho poslední knihou je Zrada mozku (Betrayal of the Brain). Katie Courmel pomohla přiblížit Goldsteinův přístup široké veřejnosti ve své knize „Průvodce ke svazku Dr. Jay Goldsteina Zrada mozku“ (A Companion Volume to Dr. Jay A. Goldstein’s Betrayal of the Brain) díky používání laických termínů.

CFS a FM jako Neurosomatická porucha
Goldsteinův postup chápe CFS/FM jako neurosomatické poruchy. Při definování těchto poruch dr. Goldstein říká, že postižení pacienti „necítí, nemyslí, nebo nefungují správně, protože jejich mozek nezpracovává správně informace.“ Dr. Goldstein na základě svého výzkumu věří, že mozkové vazby a přenosy dat zabezpečující správnou činnost tělesných funkcí se v podmínkách jako je CFS změnily. Dr. Goldstein dále komentuje: „to, jak mozek, imunitní systém, a hormonální systém vzájemně regulují svoje funkce, je u pacientů s neurosomatickými poruchami různými způsoby ’pokaženo’.“
Dr.Goldstein věří, že v tomto stavu je abnormálně nízká hladina neurotransmiterů – chemických substancí, které zajiš?ují neurální přenos informací v mozku. Norepinephrine a dopamine jsou dva takové neurotransmitery, jejichž hladiny jsou u CFS pacientů snížené. To má za následek, že mozek má potíže správně vyhodnocovat závažnost četných zpráv, které stále přijímá. Kvůli tomuto mohou být duševně náročné situace nebo smysly podněcující situace vnímány jako velmi závažné.
Další příčina tohoto stavu lehce vedoucího k rozrušení je zvýšená hladina „substance P“. To je chemikálie, která přenáší zprávy o bolesti. Nadprodukce substance P vyús?uje ve zvýšené pocity bolesti. Dr.Goldstein věří, že větší množství tohoto nositele zpráv o bolesti u pacientů CFS a FM může přispět k jejich úzkosti a propadání panice.

Příčina vzniku neurosomatických poruch
Dr Goldstein vyjmenovává čtyři podstatné faktory počátků neurosomatických poruch:
Jednak mohou lidé mít geneticky danou odlišnou náchylnost na tento druh onemocnění.
Druhým faktorem je vystavenost pocitu strachu během dětství. Takové vývojové problémy mohou zvýšit hladinu substance P a zapříčinit odchylky na hormonální úrovni.
Třetím faktorem by mohla být virová nákaza, která v mozku změní správné přenosy neuronů.
čtvrtý faktor popisuje Dr.Goldstein jako potenciální výsledek prvních tří: "poškozená přizpůsobivost mozku vůči měnícím se vnitřním i vnějším okolnostem.“
Přes všechna tato tvrzení o změněných duševních stavech Goldstein nevěří, že CFS je čistě psychiatrického původu, jak tvrdí někteří, že "to vše je pouze v jejich hlavách“.
Dr.Goldstein vysvětluje, že "směšný a příliš omezující termín ’psychosomatický´ by měl být odhozen do popelnic historie. Tyto zřejmě nevysvětlitelné symptomy musí být výsledkem záhadných „nevědomých“ konfliktů, které nemohou být změřeny a dokonce nemůže být ani dokázána jejich existence.“

Diagnostika
"Analýza receptorů“ je diagnostická metoda používaná Dr. Goldsteinem k určení, které části biochemických drah v mozku nefungují správně. Pacientovi se postupně podává řada léků, z nichž každý ovlivňuje specifické mozkové dráhy. Reakce na určitý lék indikuje mozkovou dráhu, která je příčinou pacientových symptomů. Po zjištění těchto chybně fungujících mozkových drah se pro jejich uvedení do normálního stavu zkoušejí různé léky
Katie Courmel seznamuje pacienty s tím, co mají čekat na své první schůzce s Dr. Goldsteinem. "Jestliže navštívíte ordinaci dr.Goldsteina, musíte si vyhradit dvě až tři hodiny na první konzultaci s doktorem. Ta zahrnuje detailní pročtení celé vaší anamnézy a spoustu dotazů k vašemu stavu. Během tohoto období Dr.Goldstein začíná navrhovat postup medikamentózní léčby. Začíná s léky, které rychle účinkují, např. vyzkouší oční kapky naphazoline 110, které mohou účinkovat během několika sekund, nebo nitroglycerin pod jazyk, který zabere během několika minut. Potom berete řadu tabletek nebo kapslí, které účinkují po delší době třiceti až pětačtyřiceti minut.
Při tomto procesu se Dr. Goldstein často ptá, jak se cítíte. Pokud trpíte bolestí, bude kontrolovat citlivost několika vybraných FM ’choulostivých´ bodů, aby zhodnotil účinnost léku. Jestliže trpíte primárně únavou a najde se lék, který vás povzbudí, Dr. Goldstein vás možná nechá proběhnout se nahoru a dolu po schodišti, aby viděl, jestli lék opravdu funguje. Jestliže převládají kognitivní (poznávací) potíže, může s vámi po užití léku, který uvolňuje napětí v hlavě, číst a diskutovat o časopisovém článku. Jakmile je tento diagnostický proces kompletní, Dr.Goldstein je schopný přizpůsobit léčebný režim přesně na míru každého pacienta.

Léčebný plán
Dr Goldstein primárně léčí za použití různých kombinací léků. Cílem terapie je přesvědčit mozek, aby vylučoval vhodná množství chemikálií neurotransmiterů, což mu umožní správně zpracovávat informace.
„Vymyslel jsem strom rozhodnutí, který mi u většiny pacientů pomáhá rychle odhalit, které mozkové chemikálie a receptory by mohly být rozladěné. Tento proces obvykle zabere asi hodinu při první návštěvě. Používám léky, které se speciálně zaměřují vždy na jeden receptor a aplikují se v nosních sprejích a očních kapkách. Navážou se na nervové receptory v hlavě a během sekund mohou přimět pacienta, aby se cítil lépe, nebo někdy hůře. To mi umožňuje používat jiné rychle účinkující léky, které ovlivní tytéž nebo související receptory. Můj cíl je, aby se pacient cítil kompletně normální.“
Pacient zůstává v péči institutu, přičemž se postupně až do vyřešení všech symptomů zkouší vybrané léky. Tento výsledek vyžaduje průměrně tři návštěvy institutu, ale může nastat ve dvou sekundách, nebo po dvou letech. Pro pacienty, kteří jsou upoutaní na lůžko rok nebo delší dobu existují velmi vhodné medikace. Dr.Goldstein je nazývá „koktejl vzkříšení“. Hlavní součástí tohoto "koktejlu" je ketamine, v případě nitro žilní aplikace využívá i jiné komponenty ascorbate, lidocaine a hormon uvolňující thyrotropin. Nimotop a Neurontin, oba užívané orálně, jsou také zahrnuté v seznamu léků, které velmi pomáhají CFS pacientům. Z této terapie těží nejvíce CFS pacienti. Courmel říká, že 50 % pacientů se cítí dramaticky lépe po prvním dni. Dalších 25% pocítí zlepšení následující den a konečných 20% se zlepší podstatně. Jen pěti procentům pacientů Dr. Goldstein není schopný výrazně pomoci.

Přírodní léčba
Dr. Goldstein se primárně soustřeïuje na farmakologickou terapii, ale přirozené léky a výživové doplňky doporučuje svým pacientům také. Doplňky zahrnují Acetyl-L-Carnitine, vitamín B-12, DHEA, Ginkgo Biloba, Ginseng Saponins, Gotu Kolu, včelí (hmyzí) jed, Kava Kava a St. John’s Wort (Hypericum).

Zdroje:
Courmel, A Companion Volume to Dr Jay A Goldstein’s Betrayal of the Brain. (1996)
Galvin, Receptor Profiling as a Guide to Treatment www.drjgoldstein.com/articles/receptors.html
Goldstein, Betrayal of the Brain (1996)
Goldstein, My Current Approach to Neurosomatic Disorders, www.drjgoldstein.com/articles/neurosomatic.html
Goldstein, The Pathophysiology and Treatment of Chronic Fatigue Syndrome and Other Neurosomatic Disorders: Cognitive Therapy in a Pill Alasbimn Journal, 2(7) (April 2000)

Poznámka editora: Webové stránky dr. Goldsteina už nejsou aktivní (www.drjgoldstein.com).                                 

článek na:  http://www.chronicfatiguesupport.com/library/showarticle.cfm/ID/4351 

Překlad: PaD
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.