Cytokinová síťová analýza mozkomíšního moku u ME/CFS
Autor: ME/CFS.cz <me-cfs(at)seznam.cz>, Tma: Publikováno v r. 2015, Vydno dne: 05. 08. 2015





Laboratoř

Molecular Psychiatry , (31. březen 2015) | doi:10.1038/mp.2015.29
M Hornig, G Gottschalk, D L Peterson, K K Knox, A F Schultz, M L Eddy, X Che and W I Lipkin

Abstrakt

Myalgická encefalomyelitida/chronický únavový syndrom (ME/CFS) je nevysvětlená vysilující porucha, která je často spojená s kognitivní a motorickou dysfunkcí. S použitím 51-plex cytokinové metody jsme analyzovali mozkomíšní mok z 32 případů ME/CFS, 40 pacientů s roztroušenou sklerózou a 19 zdravých jedinců, podle věku a pohlaví. U většiny případů byly nalezeny rozdíly specifické pro skupiny se zvýšením hodnot v případech CCL11 (eotaxin), což je chemokin podílící se na zmnožení eosinofilů. Síťová analýza odhalila obrácený vztah mezi receptorem interleukinu 1 a faktorem stimulujícím kolonii 1, faktorem stimulujícím kolonii 2 a interleukinem 17F, bez dopadu na interleukin 1α nebo interleukin 1β, což svědčí o poruše signálu interleukinu 1. Naše výsledky svědčí o výrazném narušení imunitního podpisu u mozkomíšního moku u sledovaných případů ME/CFS, což odpovídá imunitní aktivaci v centrálním nervovém systému a posunu k alergickému vzorci nebo vzorci pomocného T lymfocytu typu 2 spojenými s autoimunitou.

Zdroj: http://www.nature.com/mp/journal/vaop/ncurrent/full/mp201529a.html

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

-------------------------------------------------------

Indicie k „mozkové mlze“ nalezené v mozkomíšním moku u pacientů s CFS

Laboratoř

V souhrnu vědci našli v nové studii snížené hladiny většiny cytokinů v mozkomíšním moku u pacientů s déletrvajícím chronickým únavovým syndromem (7 let) oproti dvěma dalším skupinám. Ale jeden cytokin, eotaxin, byl zvýšený u lidí s chronickým únavovým syndromem (CFS) a s roztroušenou sklerózou (RS).
Význam tohoto nálezu zatím není jasný, říká dr. Hornig, hlavní autorka studie. Ale dodává, že eotaxin je zapojený do podobných imunitních odpovědí jako je alergie.
Proč studie zahrnula lidi s RS? Existují některé podobnosti mezi RS a CFS, vysvětluje dr. Hornig. Pacienti s RS trpí únavou a předpokládá se, že RS je způsobena abnormální imunitní reakcí - v tomto případě proti tělu vlastní nervové tkáni.
Přesná příčina CFS není jasná, ale obecně se uvažuje, že je zapojený nějaký typ imunitní dysfunkce, vysvětluje dr. Hornig.
V nedávné studii, její tým zjistil, že u lidí, kteří měli CFS relativně krátce - méně než tři roky, byly hladiny cytokinů v krvi zvýšené. Znovu opět klesly u lidí, kteří měli onemocnění delší dobu (déle než 3 roky). "Myslím si, že to, co vidíme, je vyčerpání imunity v průběhu času," uvažuje dr. Hornig.

Zdroj: http://www.health24.com/News/Clues-to-Brain-Fog-in-Chronic-Fatigue-Patients-Found-in-Spinal-Fluid-20150401

Čtěte také:

- http://www.me-cfs.cz/view.php?cisloclanku=2015030801

- https://www.mailman.columbia.edu/public-health-now/news/scientists-find-clues-cognitive-dysfunction-chronic-fatigue-syndrome