Názor na možnost řešení CFS v rámci rehabilitačních aktivit
Autor: ME/CFS.cz <me-cfs(at)seznam.cz>, Tma: Informace z domova, Vydno dne: 08. 03. 2008

 

český rozhlas 6 připravuje pro své posluchače kontaktní 30 minutový pořad Hovory o zdraví ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Kanceláří Světové zdravotnické organizace v české republice. V závěru pořadu odpovídá odborník na danou problematiku na otázky posluchačů.
Hostem pátečního vydání pořadu ze 7. 3. 2008 v 19:30 hod byl Prof. MUDr. Jan Pfeiffer DrSc. z  Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF a VFN v Praze. Tématem vysílání byly vývojové trendy v oblasti rehabilitace. V 18. minutě a 45. vteřině zatelefonoval do studia posluchač, který se zajímal o možnosti řešení chronického únavového syndromu v rámci rehabilitačního lékařství. Názor profesora Pfeiffera by mohl zajímat naše čtenáře, proto přinášíme přepis tohoto krátkého rozhovoru, který na téma CFS a rehabilitace v pořadu čRo 6 zazněl.

Dotaz posluchače: "Dobrý večer, Karlíček, rád bych se zeptal na nemoc CFS, chronický únavový syndrom, jakým způsobem se řeší. V rámci neurologické nemoci je to diagnóza G 93.3. Děkuji."

Odpověï pana profesora MUDr.Jana Pfeiffera DrSc.:  "No tak, tam zrovna že bysme měli nějakou velkou rehabilitační aktivitu, to říct nemůžu, protože ten chronický únavový syndrom je i pro medicínu veliká neznámá, abych pravdu řekl, že jo. Ten generátor každý máme do nějaké míry a pokud je to pak ještě způsobeno dalším nějakým onemocněním, no tak uzpůsobením životního stylu, to znamená, já můžu dát nějaké pomůcky, třeba v krajním případě můžu požít i elektrické křeslo poháněné elektrickým motorem a podobně, no ale není to tedy zrovna těžiště rehabilitace. To bohužel v tomhle moc velký optimismus nenaleju."    

Z vyjádření plyne, že pan profesor nevidí velkou přínosnost rehabilitačních aktivit při CFS a přiklání se spíše k šetřícímu, podpůrně-úlevovému postupu za použití zdravotních pomůcek podle individuálních potřeb pacienta.

Pořad můžete najít ve webovém archivu českého rozhlasu nebo ZDE.